oboz-zimowy-2015-120-z-91

Ogólnopolskie Centrum Medytacji Zen- Budowa Ośrodka

Projekt budowy

Jesteśmy międzynarodową wspólnotą uczniów Mistrza Sando Kaisena. W Polsce nasza Sangha funkcjonuje już od 30 lat. W tym czasie każdego roku organizowaliśmy wiele odosobnień, zbierając doświadczenia i dochodząc do wniosków, jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce do praktyki obudzenia. Zajmujemy się siedzącą medytacją, czyli zazen. Czym jest nasza praktyka?

Czym jest zazen?

Słowo „zazen” ma wiele znaczeń, można je przetłumaczyć zarówno jako „medytację Zen”, „medytację bez obiektu”, jak też określić tę czynność sformułowaniem „być w tym co jest, takie jakie jest”. Zazen jest rdzeniem naszej praktyki podczas kilkudniowych „sesshin” ale to nie wszystko. Na naszych odosobnieniach zajmujemy się również europejską kaligrafią, która także jest formą aktywowania uważności.

Z doświadczenia wiemy, że najważniejszą cechą azylu który sprzyja wewnętrznej ciszy i wspomaga rozwój każdego z praktykujących, jest naturalnie piękne i przyjazne otoczenie, z dobrym dostępem do komunikacji. Harmonizowanie się z przyrodą jest nieodłącznym elementem rozwoju świadomej obecności. Co zatem planujemy?

ZAKUP I ROZBUDOWA CENTRUM MEDYTACJI ZAZEN W TURZY

Rok temu zaczęliśmy intensywne poszukiwania odpowiedniego miejsca i w końcu UDAŁO SIĘ! Obecnie jesteśmy w trakcie ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI gdzie powstanie Centrum Medytacji. Brakuje nam jednak kwoty 100 tysięcy złotych. W części do sfinalizowania transakcji, a w części do rozpoczęcia pierwszych robót remontowych. Chcesz nas wspomóc cegiełką? Wspaniale! Czytaj dalej.

CO TO ZA MIEJSCE?

To gospodarstwo rolne o powierzchni 1,17 ha położone w miejscowości Turza (powiat tarnowski) na malowniczych terenach Parku Krajobrazowego Pogórza Ciężkowickiego. Właśnie tutaj chcemy stworzyć uroczy zakątek, gdzie każdy zainteresowany praktyką uważności oraz siedzącej medytacji znajdzie swój azyl. Wierzymy, że atmosfera tego miejsca wpłynie korzystnie na rozwój duchowy każdego, kto się tutaj pojawi.

JAK TO WYGLĄDA TERAZ A CO CHCEMY ZMIENIĆ?

Aktualnie, na tej położonej na południowo – zachodnim stoku działce, znajduje się drewniany dom oraz ogromna, murowana stodoła. Budynki  są otoczone sadem i wysokimi drzewami. Planujemy GENERALNY REMONT zabudowań znajdujących się na działce i ich ROZBUDOWĘ, tak, aby powstały jak najlepsze warunki dla gości i rezydentów. Przy okazji- DRZEWA ZOSTAJĄ! NIE MA OPOPCJI ICH USUNIĘCIA (No chyba, że inaczej zdecydują bobry, żyjące w potoczku na skraju działki…)

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

W planach mamy również budowę nowych budynków oraz stworzenie infrastruktury służącej celom praktyki. Chcielibyśmy, aby w naszym ośrodku znalazły się:

 • sala do medytacji,
 • pokoje dla praktykantów i gości,
 • pomieszczenie przystosowane do kaligrafii, warsztatów, treningów, wykładów, itp.
 • kuchnia i jadalnia,
 • sanitariaty,
 • część mieszkalna dla rezydentów opiekujących się ośrodkiem,
 • utwardzony parking.

SALA DO MEDYTACJI I WSPÓLNA PRAKTYKA

Zazen to bezpośrednie doświadczenie zewnętrznych oraz wewnętrznych warunków, poprzez ciało i umysł siedzącego. Doświadczenie bez konceptualizacji – porównywania z bagażem doznań z przeszłości. Gdy umysł przestaje rozróżniać na „ja” i „świat zewnętrzny”, w naturalny sposób harmonizuje się z otoczeniem.

Praktykę zazen odbywamy wspólnie w sali do medytacji, siedząc twarzami w kierunku ściany tak, aby sobie nawzajem nie przeszkadzać i po prostu się nie rozpraszać. W ten sposób każdy z nas praktykuje w intymnej szczerości z samym sobą, jednocześnie mając wsparcie otaczających go praktykujących. Kolory oraz aranżacja sali, ma sprzyjać skupieniu i wyciszeniu.

OGRÓD PERMAKULTUROWY

Część terenu zostanie przeznaczona na ogród uprawiany zgodnie z zasadami permakultury. Ogród, w którym człowiek pełniąc rolę opiekuna, umożliwia roślinności wzrastanie zgodnie z rytmem natury. To miejsce, w którym człowiek jest uczniem a przyroda mistrzem. Wyrosłe w nim warzywa i owoce będą służyły do przygotowywania posiłków dla praktykujących, oraz gości odwiedzających ośrodek pomiędzy cyklicznymi odosobnieniami.

 SALA DO KALIGRAFII

Ćwiczenie kaligrafii, jest jedną z naszych stałych aktywności na odosobnieniach. To nie tylko nauka pięknego pisania, ale również skuteczny trening skupienia umysłu i precyzji. Co ciekawe kaligrafia towarzyszyła niemal wszystkim tradycjom duchowym i prądom filozoficznym od niepamiętnych czasów. Ta forma praktyki daje możliwość odkrycia niezmierzonych pokładów własnych możliwości twórczych, pozwala szlifować charakter oraz jest polem do wyrażania własnej ekspresji.

zen-elements-61-z-196

Życie ośrodka pomiędzy cyklicznymi sesshin – odosobnieniami

Równolegle chcemy również prowadzić:

 • warsztaty permakultury,
 • warsztaty kuchenne,
 • warsztaty ikebany,
 • warsztaty kaligrafii.

25298986_1610406115649186_1986171846892861175_n    24312723_1610405435649254_570587199094641342_n

DLACZEGO ZWRACAMY SIĘ DO WAS Z PROŚBĄ O WSPARCIE?

Nagromadzone z latami doświadczenie sprawiło, że wiemy jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce służące treningowi uważności i świadomej obecności w codziennym życiu. Dotąd wynajmowaliśmy ośrodki, dostosowując je za każdym razem na czas odosobnienia do naszych potrzeb. Nie jest to łatwe zadanie, więc postanowiliśmy takie miejsce urządzić na stałe. Potrzebujemy na to środków finansowych.

Chcemy stworzyć piękny a zarazem funkcjonalny ośrodek do rozwijania praktyki zen oraz odbywania odosobnień otoczony malowniczym krajobrazem. Zarazem ma być to azyl dla wszystkich zainteresowanych innymi, wyżej wymienionymi aktywnościami. Znaleźliśmy już odpowiednie miejsce i jesteśmy w trakcie dopinania formalności związanych z jego zakupem. Brakuje nam jednak jeszcze około 100 000 zł. W części, aby zakup sfinalizować, a dalej, aby rozpocząć pierwsze najbardziej pilne prace. Pragniemy już w lecie 2021 roku otworzyć Centrum Medytacji Zazen.

Zapraszamy do wsparcia naszego projektu. Każda, nawet niewielka kwota jest dla nas wielką pomocą. Wszystkim Darczyńcom z całego serca dziękujemy!

Wszelkie zmiany i postępy będziecie mogli śledzić na bieżąco. Będziemy Was o nich informować

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej Sandze i projekcie budowy ośrodka, zapraszamy do kontaktu: tel. 889 552 667 / hoshozen@gmail.com (Józek)

Dla osób, które chciałyby nas weprzeć finansowo zasilając nasz fundusz przeznaczony na zakup ziemi i budowę ośrodka, udostępniamy dane do przelewu darowizny:

Sangha Dogen Zenji

Lipowa 8/8, 44-102 Gliwice

Konto w PLN:

Santander Bank Polska S.A.

62 1090 1766 0000 0001 4240 3192

Konto w EUR:

Santander Bank Polska S.A.

45 1090 1766 0000 0001 1432 3453

Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe – budowa ośrodka

DZIĘKUJEMY!

zen-elements-46-z-196

11063609_885644641458674_2412662439675057015_n

A tak wygląda nasz ośrodek we Francji, w którym mieszka i prowadzi praktykę dla uczniów Mistrz Kaisen. Chcemy stworzyć podobnie piękne i funkcjonalne miejsce ale otoczone polskim krajobrazem oraz ze względu na bliskość, umożliwiające dostęp do praktyki wszystkim chętnym.