oboz-zimowy-2015-120-z-91

Ogólnopolskie Centrum Medytacji Zen – Budowa Ośrodka

W ciągu 30 lat istnienia naszej Sanghi w Polsce organizowaliśmy wiele odosobnień w wynajmowanych ośrodkach, zbierając doświadczenia i dochodząc do wniosków, jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce do praktyki obudzenia. Około dwóch lat temu zaczęliśmy intensywne poszukiwania odpowiedniego miejsca na stały ośrodek.

Dzięki wsparciu wielu darczyńców, jak również wkładowi gromady zapaleńców, jesienią 2020 r. udało nam się zakupić teren z zabudowaniami w Turzy w Małopolsce, oraz rozpocząć pierwsze prace budowlane. Mamy kawał roboty do wykonania ale też mnóstwo energii i determinacji!

O samym projekcie i naszej wizji opowiadamy w tym krótkim filmie, nakręconym jeszcze przed finalizacją zakupu: https://youtu.be/GcdNVTQPwFU

NA JAKIM JESTEŚMY ETAPIE? [Aktualizacja z dnia 20.12.2020]
* Skuliśmy wylewkę w stajni;
* Posprzątaliśmy stodołę, która jest już w dużej części zaadaptowana na stolarnię, magazyn materiałów budowlanych oraz przydatnych odpadów z rozbiórki, które segregujemy i niektóre z nich powtórnie wykorzystujemy do budowy;
* Opróżniliśmy małe pomieszczenie przy stajni, które obecnie stanowi warsztat i
narzędziownię w jednym;
* Zaaranżowaliśmy tymczasową łazienkę i kuchnię w budynku mieszkalnym, w którym są do zagospodarowania cztery izby mieszkalne (w dwóch z nich na razie mieszkają zmieniające się ekipy remontowe);
* Zdemontowaliśmy stare pokrycie ścian i sufitów do gołych drewnianych bali w dwóch niezamieszkanych pomieszczeniach oraz w sieni;
* Przygotowaliśmy do remontu dwa pokoje, wymieniając w trakcie instalację elektryczną. Obydwa zostały już uszczelnione, a jeden z nich dostał już nowe, ocieplone ściany i sufit. Zapewne wkrótce przybędzie kolejna izba do zamieszkania;
* Wykopaliśmy ziemię oraz zrobiliśmy wylewkę przy jednej ze ścian obecnego budynku mieszkalnego. Będzie ona stanowić fundament pod łazienki lub pod taras widokowy w zależności od tego jak uda nam się zagospodarować inne pomieszczenia.
* Opróżniliśmy strych, czego tam nie było!;
* Rozpoczęliśmy tworzenie ogrodu – jesienią posadziliśmy drzewka, krzewy owocowe, poziomki oraz stworzyliśmy pierwsze grządki permakulturowe wykorzystując siano zostawione przez poprzednich właścicieli gospodarstwa;
* Badamy teren – poznajemy sąsiadów, dostawców;
* Postanowiliśmy wykopać studnię głębinową;
* Zmieniające się grupy budowniczych na zmianę pracują, robią zazen, ćwiczą kaligrafię oraz gotują w kuchni pyszne posiłki.

Wspomogłeś nas już? Ogromnie dziękujemy! Możesz śledzić postępy prac na Instagramie (https://www.instagram.com/zenturza/) oraz w galerii na stronie http://zazen.pl/galeria/osrodek-w-turzy/. Chcesz nas wspomóc cegiełką? Dołączyć do grupy praktykujących? Wspaniale! Czytaj dalej.

CO TO ZA MIEJSCE? 

To gospodarstwo rolne o powierzchni 1,17 ha położone w miejscowości Turza (powiat tarnowski) na malowniczych terenach Parku Krajobrazowego Pogórza Ciężkowickiego. Właśnie tutaj chcemy stworzyć uroczy zakątek, gdzie każdy zainteresowany praktyką uważności oraz siedzącej medytacji znajdzie swój azyl. Wierzymy, że atmosfera tego miejsca wpłynie korzystnie na rozwój duchowy każdego, kto się tutaj pojawi.

JAK TO WYGLĄDA TERAZ A CO CHCEMY ZMIENIĆ?

Aktualnie, na tej położonej na południowo – zachodnim stoku działce, znajduje się drewniany dom oraz ogromna, murowana stodoła. Budynki  są otoczone sadem i wysokimi drzewami. Rozpoczęliśmy GENERALNY REMONT zabudowań znajdujących się na działce i ich ROZBUDOWĘ, tak, aby powstały jak najlepsze warunki dla gości i rezydentów.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

W planach mamy również budowę nowych budynków oraz stworzenie infrastruktury służącej celom praktyki. Chcielibyśmy, aby w naszym ośrodku znalazły się:

 • sala do medytacji,
 • pokoje dla praktykantów i gości,
 • pomieszczenie przystosowane do kaligrafii, warsztatów, treningów, wykładów, itp.
 • kuchnia i jadalnia,
 • sanitariaty,
 • część mieszkalna dla rezydentów opiekujących się ośrodkiem,
 • utwardzony parking.

SALA DO MEDYTACJI I WSPÓLNA PRAKTYKA

Zazen to bezpośrednie doświadczenie zewnętrznych oraz wewnętrznych warunków, poprzez ciało i umysł siedzącego. Doświadczenie bez konceptualizacji – porównywania z bagażem doznań z przeszłości. Gdy umysł przestaje rozróżniać na „ja” i „świat zewnętrzny”, w naturalny sposób harmonizuje się z otoczeniem.

Praktykę zazen odbywamy wspólnie w sali do medytacji, siedząc twarzami w kierunku ściany tak, aby sobie nawzajem nie przeszkadzać i po prostu się nie rozpraszać. W ten sposób każdy z nas praktykuje w intymnej szczerości z samym sobą, jednocześnie mając wsparcie otaczających go praktykujących. Kolory oraz aranżacja sali, ma sprzyjać skupieniu i wyciszeniu.

OGRÓD PERMAKULTUROWY

Część terenu zostanie przeznaczona na ogród uprawiany zgodnie z zasadami permakultury. Ogród, w którym człowiek pełniąc rolę opiekuna, umożliwia roślinności wzrastanie zgodnie z rytmem natury. To miejsce, w którym człowiek jest uczniem a przyroda mistrzem. Wyrosłe w nim warzywa i owoce będą służyły do przygotowywania posiłków dla praktykujących, oraz gości odwiedzających ośrodek pomiędzy cyklicznymi odosobnieniami.

 SALA DO KALIGRAFII

Ćwiczenie kaligrafii, jest jedną z naszych stałych aktywności na odosobnieniach. To nie tylko nauka pięknego pisania, ale również skuteczny trening skupienia umysłu i precyzji. Co ciekawe kaligrafia towarzyszyła niemal wszystkim tradycjom duchowym i prądom filozoficznym od niepamiętnych czasów. Ta forma praktyki daje możliwość odkrycia niezmierzonych pokładów własnych możliwości twórczych, pozwala szlifować charakter oraz jest polem do wyrażania własnej ekspresji.

Życie ośrodka pomiędzy cyklicznymi sesshin – odosobnieniami

Równolegle chcemy również prowadzić:

 • warsztaty permakultury,
 • warsztaty kuchenne,
 • warsztaty ikebany,
 • warsztaty kaligrafii.

25298986_1610406115649186_1986171846892861175_n    24312723_1610405435649254_570587199094641342_n

DLACZEGO ZWRACAMY SIĘ DO WAS Z PROŚBĄ O WSPARCIE?

Nagromadzone z latami doświadczenie sprawiło, że wiemy jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce służące treningowi uważności i świadomej obecności w codziennym życiu. Dotąd wynajmowaliśmy ośrodki, dostosowując je za każdym razem na czas odosobnienia do naszych potrzeb. Nie jest to łatwe zadanie, więc postanowiliśmy takie miejsce urządzić na stałe. Potrzebujemy na to środków finansowych.

Zapraszamy do wsparcia naszego projektu. Każda, nawet niewielka kwota jest dla nas wielką pomocą. Wszystkim Darczyńcom z całego serca dziękujemy!

Wszelkie zmiany i postępy będziecie mogli śledzić na bieżąco. Będziemy Was o nich informować 🙂

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej Sandze i projekcie budowy ośrodka, zapraszamy do kontaktu: tel. 889 552 667 / hoshozen@gmail.com (Józek)

Dla osób, które chciałyby nas weprzeć finansowo zasilając nasz fundusz przeznaczony na zakup ziemi i budowę ośrodka, udostępniamy dane do przelewu darowizny:

Sangha Dogen Zenji

Lipowa 8/8, 44-102 Gliwice

Konto w PLN:

Santander Bank Polska S.A.

62 1090 1766 0000 0001 4240 3192

Konto w EUR:

Santander Bank Polska S.A.

45 1090 1766 0000 0001 1432 3453

Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe – budowa ośrodka

Możecie też przekazać darowiznę za pośrednictwem pomagam.plhttps://pomagam.pl/osrodekzen

DZIĘKUJEMY!

zen-elements-46-z-196

11063609_885644641458674_2412662439675057015_n