Strona główna » Ogólnopolski Ośrodek Medytacji Zen w Turzy (Klasztor buddyjski w Polsce)
Ogólnopolski Ośrodek Medytacji Zen w Turzy (Klasztor buddyjski w Polsce)

Ogólnopolskie Centrum Medytacji Zen - Budowa Ośrodka (Klasztoru Buddyzmu Zen)
W ciągu 30 lat istnienia naszej Sanghi w Polsce organizowaliśmy wiele odosobnień w wynajmowanych ośrodkach, zbierając doświadczenia i dochodząc do wniosków, jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce do praktyki obudzenia. Około dwóch lat temu zaczęliśmy intensywne poszukiwania odpowiedniego miejsca na stały ośrodek.
Dzięki wsparciu wielu darczyńców, jak również wkładowi gromady zapaleńców, jesienią 2020 r. udało nam się zakupić teren z zabudowaniami w Turzy w Małopolsce, oraz rozpocząć pierwsze prace budowlane. Mamy kawał roboty do wykonania ale też mnóstwo energii i determinacji!
O samym projekcie i naszej wizji opowiadamy w tym krótkim filmie, nakręconym jeszcze przed finalizacją zakupu:
NA JAKIM JESTEŚMY ETAPIE?
Budujemy zadaszony ganek przed domem. Wylaliśmy fundamenty, powstał mur
oddzielający od skarpy.
Budujemy zadaszony ganek przed domem. Wylaliśmy fundamenty, powstał mur oddzielający od skarpy.
Wymieniamy stopniowo instalację elektryczną.
Wymieniliśmy i poprawiliśmy przebieg niektórych kabli i rur wokół domu.
Powstały trzy nowe łazienki w przyleganiu do starego budynku, większa ilość przydaje się na odosobnieniach. Do wyposażenia wykorzystaliśmy m.in opalone stare drewno ze stodoły.
W pełni odremontowaliśmy dwa pokoje mieszkalne – obecnie mają nową instalację elektryczną, są ocieplone. Tam, gdzie się dało, pozostawiliśmy stare drewno, belki były przez nas woskowane i sami „mszyliśmy” szpary.
Posprzątaliśmy stodołę, która jest już w dużej części zaadaptowana na stolarnię, magazyn materiałów budowlanych oraz przydatnych odpadów z rozbiórki, które segregujemy i niektóre z nich powtórnie wykorzystujemy do budowy
Grządki permakulturowe co roku się rozrastają. Stworzyliśmy nowe.
Odnowiliśmy piwnicę, obecnie jest w pełni wymurowana i umeblowana. Znajdują się tam dodatkowa łazienka i toaleta oraz pralnia.
Posadziliśmy wiele roślin w tym liczne daglezje, graby, drzewa owocowe. Lokalne sarny uznały, że to dobre pożywienie dla nich.
Wykonaliśmy duże prace ziemne wokół domu, teren został wyrównany, powstał przyjemny taras ziemny, gdzie palimy ognisko.
Zamontowaliśmy nowoczesny piec na gaz do centralnego ogrzewania i wody. Nie bez sentymentu rozstaliśmy się ze starym grzejnikiem.
Odnowiliśmy drewnianą elewację budynku, została oczyszczona i zaimpregnowana.
Powstała sala do medytacji, ściany tynkowaliśmy gliną z naszego potoku i bieliliśmy wapnem.
Zgromadziliśmy potrzebne meble, prawie w całości z odzysku, sami je odnawialiśmy.
Zaaranżowaliśmy tymczasową łazienkę i kuchnię w budynku mieszkalnym, w którym są do zagospodarowania cztery izby mieszkalne (w dwóch z nich na razie mieszkają zmieniające się ekipy remontowe)
Oczyściliśmy studnię (woda była naprawdę zimna) i wymieniliśmy pompę na nową.
Wymieniliśmy nieszczelne okna oraz zamontowaliśmy nowe drzwi wejściowe.
Zdemontowaliśmy stare pokrycie ścian i sufitów do gołych drewnianych bali w dwóch niezamieszkanych pomieszczeniach oraz w sieni
Skuliśmy wylewkę w stajni
Wykopaliśmy ziemię oraz zrobiliśmy wylewkę przy jednej ze ścian obecnego budynku mieszkalnego. Będzie ona stanowić fundament pod łazienki lub pod taras widokowy w zależności od tego jak uda nam się zagospodarować inne pomieszczenia.
Opróżniliśmy strych, czego tam nie było!
Zmieniające się grupy budowniczych na zmianę pracują, robią zazen, ćwiczą kaligrafię oraz gotują w kuchni pyszne posiłki.
Rozpoczęliśmy tworzenie ogrodu – jesienią posadziliśmy drzewka, krzewy owocowe, poziomki oraz stworzyliśmy pierwsze grządki permakulturowe wykorzystując siano zostawione przez poprzednich właścicieli gospodarstwa
Badamy teren – poznajemy sąsiadów, dostawców.
Wspomogłeś nas już? Ogromnie dziękujemy! Możesz śledzić postępy prac na Instagramie (https://www.instagram.com/zenturza/) oraz w galerii na stronie https://zazen.pl/galeria/. Chcesz nas wspomóc cegiełką? Dołączyć do grupy praktykujących? Wspaniale! Czytaj dalej.
CO TO ZA MIEJSCE?
To gospodarstwo rolne o powierzchni 1,17 ha położone w miejscowości Turza (powiat tarnowski) na malowniczych terenach Parku Krajobrazowego Pogórza Ciężkowickiego. Właśnie tutaj chcemy stworzyć uroczy zakątek, gdzie każdy zainteresowany praktyką uważności oraz siedzącej medytacji znajdzie swój azyl. Wierzymy, że atmosfera tego miejsca wpłynie korzystnie na rozwój duchowy każdego, kto się tutaj pojawi.
JAK TO WYGLĄDA TERAZ, A CO CHCEMY ZMIENIĆ?
Aktualnie, na tej położonej na południowo – zachodnim stoku działce, znajduje się drewniany dom oraz ogromna, murowana stodoła. Budynki są otoczone sadem i wysokimi drzewami. Rozpoczęliśmy GENERALNY REMONT zabudowań znajdujących się na działce i ich ROZBUDOWĘ, tak, aby powstały jak najlepsze warunki dla gości i rezydentów.
PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
W planach mamy również budowę nowych budynków oraz stworzenie infrastruktury służącej celom praktyki. Chcielibyśmy, aby w naszym ośrodku znalazły się:
- sala do medytacji,
- pokoje dla praktykantów i gości,
- pomieszczenie przystosowane do kaligrafii, warsztatów, treningów, wykładów, itp.
- kuchnia i jadalnia,
- sanitariaty,
- część mieszkalna dla rezydentów opiekujących się ośrodkiem,
- utwardzony parking.
SALA DO MEDYTACJI I WSPÓLNA PRAKTYKA
Zazen to bezpośrednie doświadczenie zewnętrznych oraz wewnętrznych warunków, poprzez ciało i umysł siedzącego. Doświadczenie bez konceptualizacji – porównywania z bagażem doznań z przeszłości. Gdy umysł przestaje rozróżniać na „ja” i „świat zewnętrzny”, w naturalny sposób harmonizuje się z otoczeniem.
Praktykę zazen odbywamy wspólnie w sali do medytacji, siedząc twarzami w kierunku ściany tak, aby sobie nawzajem nie przeszkadzać i po prostu się nie rozpraszać. W ten sposób każdy z nas praktykuje w intymnej szczerości z samym sobą, jednocześnie mając wsparcie otaczających go praktykujących. Kolory oraz aranżacja sali, ma sprzyjać skupieniu i wyciszeniu.
OGRÓD PERMAKULTUROWY
Część terenu zostanie przeznaczona na ogród uprawiany zgodnie z zasadami permakultury. Ogród, w którym człowiek pełniąc rolę opiekuna, umożliwia roślinności wzrastanie zgodnie z rytmem natury. To miejsce, w którym człowiek jest uczniem a przyroda mistrzem. Wyrosłe w nim warzywa i owoce będą służyły do przygotowywania posiłków dla praktykujących, oraz gości odwiedzających ośrodek pomiędzy cyklicznymi odosobnieniami.
SALA DO KALIGRAFII
Ćwiczenie kaligrafii, jest jedną z naszych stałych aktywności na odosobnieniach. To nie tylko nauka pięknego pisania, ale również skuteczny trening skupienia umysłu i precyzji. Co ciekawe kaligrafia towarzyszyła niemal wszystkim tradycjom duchowym i prądom filozoficznym od niepamiętnych czasów. Ta forma praktyki daje możliwość odkrycia niezmierzonych pokładów własnych możliwości twórczych, pozwala szlifować charakter oraz jest polem do wyrażania własnej ekspresji.
Życie ośrodka pomiędzy cyklicznymi sesshin – odosobnieniami
Równolegle chcemy również prowadzić:
- warsztaty permakultury,
- warsztaty kuchenne,
- warsztaty ikebany,
- warsztaty kaligrafii.
DLACZEGO ZWRACAMY SIĘ DO WAS Z PROŚBĄ O WSPARCIE?
Nagromadzone z latami doświadczenie sprawiło, że wiemy jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce służące treningowi uważności i świadomej obecności w codziennym życiu. Dotąd wynajmowaliśmy ośrodki, dostosowując je za każdym razem na czas odosobnienia do naszych potrzeb. Nie jest to łatwe zadanie, więc postanowiliśmy takie miejsce urządzić na stałe. Potrzebujemy na to środków finansowych.
Zapraszamy do wsparcia naszego projektu. Każda, nawet niewielka kwota jest dla nas wielką pomocą. Wszystkim Darczyńcom z całego serca dziękujemy!
Wszelkie zmiany i postępy będziecie mogli śledzić na bieżąco. Będziemy Was o nich informować 🙂
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej Sandze i projekcie budowy ośrodka, zapraszamy do kontaktu: tel. 889 552 667 / hoshozen@gmail.com (Józek)
Dla osób, które chciałyby nas weprzeć finansowo zasilając nasz fundusz przeznaczony na zakup ziemi i budowę ośrodka, udostępniamy dane do przelewu darowizny:
Sangha Dogen Zenji
Lipowa 8/8, 44-102 Gliwice
Konto w PLN:
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 1766 0000 0001 4240 3192
Konto w EUR:
Santander Bank Polska S.A.
45 1090 1766 0000 0001 1432 3453
Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe – budowa ośrodka
Możecie też przekazać darowiznę za pośrednictwem pomagam.pl: https://pomagam.pl/osrodekzen
DZIĘKUJEMY!