Sangha Dogen Zenji

Na zawsze w dziurze – Mistrz Kaisen

Włosy symbolizują to, co pojawiło się i zniknie. Ogolona głowa to symbol nie-narodzin. To właśnie nie-zrodzone powinniśmy osiągnąć. Są jednak ogoleni ludzie, którzy nie tylko nie dosięgnęli własnego Serca, lecz mówią o nie-zrodzonym wydając na świat idiotyzmy i niesprawdzone idee lub jedynie imitują dawnych Mistrzów. W tej chwili ich słowa brzmią słusznie, ale ich Serce jest jak sucha pustynia. Jeśli chodzi o mnie – nie idę Drogą dawnych Mistrzów, ponieważ wolę odnawiać się za każdym stawianym krokiem.
Ziemia mnie nie nosi, to ja niosę ją w swoim Sercu. Niebo nie jest nade mną, a ziemia pode mną.

Nocą duch złocistego świetlika prowadzi moje kroki, ponieważ jestem ślepy od narodzin. Złocisty świetlik jest wszędzie i wszystkie istoty mają świetliste Serce.
Po co zmuszać się do praktykowania nieuchwytnego i niemożliwego do praktykowania, gdy umysł jest stężały?
Niedostatek niewinności i naiwności sprawia, że istoty krążą w piekielnym kole samsary. Patrzycie na przyrodę, lecz nie widzicie, jak ona na was patrzy. Wszystkiemu nadajecie nazwy, lecz nie widzicie Wszystkiego.

Mówicie, lecz nic do Was nie mówi. Kosztujecie wszystkiego, lecz wasze Serce zostaje na uboczu.
Wydeptujecie swoje jałowe dni nie wiedząc nawet, że idziecie. Przywiązujecie wielką wagę do tego, co robicie, mówicie i myślicie, ale nie znacie nawet własnego oddechu. Dbacie o ciało stosując diety i uprawiając sport, trwoniąc pieniądze na próżne rzeczy, aby ostatecznie skończyć na zawsze w dziurze.
Śmierć jest dla tych, którzy nie są wieczni. Przywiązujemy się do ciała i umysłu, jakbyśmy mieli żyć wiecznie, a jednocześnie boimy się śmierci, jakbyśmy nie byli wieczni. Cóż za głupi sposób myślenia i życia!

Człowiek jest daleki od bycia myślącą trzciną, ponieważ akurat ona myśli cały wszechświat. Zaczerpnijcie więc nasion, by narodzić się na nowo.

Pozostańmy w kontakcie

Zapisz się na nasz Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowych naukach, artykułach i wydarzeniach? Zapisz się do naszej listy mailingowej!