Sangha Dogen Zenji

Klasztor Ho Sho Ji

Klasztor Ho Sho Ji (Świetlisty Szczyt), którego opatem jest Mistrz Kaisen, to centrum międzynarodowej sanghi jego uczniów. Miejsce to znajduje się we Francji, w pobliżu Belves, uroczej miejscowości z zabytkową średniowieczną zabudową, w regionie Dordogne. Tutaj odbywają się obozy letnie (Ango), otwarte dla wszystkich chętnych, na których praktykujący zjednoczeni w harmonii ustalonego rytmu dobowego wspólnie praktykują zazen, pracują, spożywają posiłki i trenują uważność podczas każdej czynności. Uczestnicy Ango pełnią różne funkcje, dopełniając się i służąc sobie nawzajem, co tworzy jeden, sprawnie funkcjonujący organizm wspólnoty.

Przez cały rok odbywają się tu także comiesięczne kilkudniowe odosobnienia dla wszystkich praktykujących i obóz zimowy zarezerwowany dla mnichów. Ośrodek powstał na terenie dawnej restauracji i hotelu, a zabudowania znajdujące się na jego terenie były przebudowane i dostosowane do celów praktyki. Było to możliwe dzięki kreatywności Mistrza i zrozumienia zasad aranżacji przestrzeni, a także dzięki zaangażowaniu i ofiarności praktykujących. Architektura przestrzeni jest nieprzypadkowa, a jej estetyka doskonale komponuje się z malowniczym krajobrazem Dordogne. Klasztor, a zwłaszcza imponujący „ogród zen”, jest także obiektem odwiedzin turystów zwiedzających region. Poza budynkami mieszkalnymi są również dwa pola namiotowe dla praktykantów. Odkryte na wschodnim zboczu pozostałości starych tarasów winnicowych zostały zrekonstruowane i zagospodarowane.

Mistrz próbuje też odtworzyć tradycyjnie uprawiane na tym terenie szczepy winorośli. Ogrody owocowe i warzywne są pielęgnowane i uprawiane według zasad permakultury.

Poprzez prostotę i w harmonii z naturą uzyskuje się z biegiem czasu imponujące efekty, a dodatkowe zabiegi związane z wykorzystaniem środków chemicznych w celu wspomagania wzrostu roślin czy eliminacji szkodników okazują się zbędne. Klasztor jest miejscem schronienia dla wszystkich czujących istot, również dla tych najmniejszych. W sezonie polowań w Dordogne, w lesie należącym do terenu, kilkakrotnie znalazły także kryjówkę zwierzęta uciekające przed myśliwską nagonką.

Klasztor Ho Sho Ji we Francji, Larzac
Larzac, Peyrecaty 24170 France
+ Mapy Google
Klasztor Ho Sho Ji we Francji, Larzac
Larzac, Peyrecaty 24170 France
+ Mapy Google
Klasztor Ho Sho Ji we Francji, Larzac
Larzac, Peyrecaty 24170 France
+ Mapy Google

Dojazd

Pozostańmy w kontakcie

Zapisz się na nasz Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowych naukach, artykułach i wydarzeniach? Zapisz się do naszej listy mailingowej!