Sangha Dogen Zenji

Książki

Poniżej lista książek autorstwa Mistrza Kaisena. Większość pozycji znajduje się w bibliotekach publicznych.

Podróż w pustce

Książka Podróż w pustce jest zapisem kilkunastu spotkań z zainteresowanymi praktyką zazen, wzbogaconych o refleksje z podróży, wiersze i nauki wygłoszone podczas odosobnień. Każdy z rozdziałów powstał w innym miejscu i czasie i każdy wprowadza odmienną atmosferę. Dzięki formie notatek z podróży nauki są różnorodne, a jednocześnie stanowią całość – sprawiają, że dostrzegamy uniwersalność pytań, które każdy z nas sobie zadaje. Książka ta oddaje żywą i autentyczną rozmowę, prowokuje do poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytania, nie tylko dotyczące praktyki zen.

Zazen Satori. Wprowadzenie do medytacji zazen

Esencją praktyki zen jest zazen, medytacja przekazywana od tysięcy lat od mistrza do ucznia. Książka, którą trzymacie w rękach jest szczegółowym wprowadzeniem do tej medytacji. Mistrz Kaisen, uczeń mistrza Taisena Deshimaru, w przejrzysty sposób opisuje podstawy praktyki, czyli: właściwą pozycję ciała, właściwy sposób oddychania i właściwy stan umysłu.
Książka przeznaczona jest dla tych, którzy już praktykują, bądź chcą dopiero rozpocząć praktykę. Mimo, że znajdziecie tu wszystkie podstawowe wskazówki umożliwiające praktykę, zen pozostaje zawsze żywym przekazem od mistrza do ucznia. Wszystkim, którzy chcą podążać duchową drogą radzimy, aby nawiązali kontakt z innymi praktykującymi i skorzystali z możliwości spotkania prawdziwego mistrza.
Życzymy przyjemnej lektury i praktyki.

Wstęp

Esencją praktyki zen jest zazen, medytacja przekazywana od tysięcy lat od mistrza do ucznia. Książka, którą trzymacie w rękach jest szczegółowym wprowadzeniem do tej medytacji. Mistrz Kaisen, uczeń mistrza Taisena Deshimaru, w przejrzysty sposób opisuje podstawy praktyki, czyli: właściwą pozycję ciała, właściwy sposób oddychania i właściwy stan umysłu.
Książka przeznaczona jest dla tych, którzy już praktykują, bądź chcą dopiero rozpocząć praktykę. Mimo, że znajdziecie tu wszystkie podstawowe wskazówki umożliwiające praktykę, zen pozostaje zawsze żywym przekazem od mistrza do ucznia. Wszystkim, którzy chcą podążać duchową drogą radzimy, aby nawiązali kontakt z innymi praktykującymi i skorzystali z możliwości spotkania prawdziwego mistrza.
Życzymy przyjemnej lektury i praktyki.

Spis treści

Wstęp
Rozdział I

 • O buddyzmie słów kilka 9
 • Życie Buddy. Krótka historia 10
 • Buddyzm 12

Rozdział II

 • Cztery Szlachetne Prawdy 15
 • Pierwsza Szlachetna Prawda – CIERPIENIE 17
 • Druga Szlachetna Prawda – POJAWIENIE SIĘ CIERPIENIA 29
 • Trzecia Szlachetna Prawda – USTANIE CIERPIENIA 35
 • Czwarta Szlachetna Prawda – ŚCIEŻKA 42
 • Mistrz Kaisen – ZAZEN SATORI

Rozdział III

 • Czysty zazen 45
 • Przekaz poprzez praktykę bezinteresownej pozycji 46
 • Nauka mistrza Taisena Deshimaru na temat oddychania 63
 • Aspekt naukowy i fizjologiczny 69
 • O satori 72
 • Zazen i postawa umysłu 74
 • Posłowie 81
 • Człowiek i XXI wiek 81

Budodharma droga samuraja

Książka ta jest zbiorem ustnych nauk na temat zen i budo głoszonych przez mistrza Kaisena w ciągu dwudziestu lat jego nauczania. Na prośbę swojego mistrza Taisena Deshimaru a także chińskich mistrzów Hsu-Tah i Nseng-Nong mistrz Kaisen został misjonarzem. Jego zadanie polegało na przywróceniu praktyce budo jej straconej esencji czyli praktyki zazen. Przedstawiona tu nauka nie ma charakteru czysto teoretycznego czy filozoficznego, nie jest intelektualnym tworem autora gdyż pochodzi z głębokiej, pierwotnej świadomości i jest wyrazem jego trzydziestoletniej praktyki zen i budo.

Mistrz Kaisen uczył sztuk walki różnych nauczycieli karate, kung-fu, iaido i aikido. Przez prawie dwadzieścia lat był także lekarzem chińskiej medycyny. Zaprzestał praktyki sztuk walki i od 1990 roku przekazuje praktykę zen w Polsce, Słowacji i Czechach. Jest opatem klasztoru zen we Francji gdzie kształci mnichów, mniszki a także osoby świeckie.

Mnich wojownik: autobiografia mnicha budoki

Mistrz Kaisen urodził się we Francji a po rozwodzie jego rodziców wyjechał do ojczyzny jego ojca – Polski. Stamtąd trafił na powrót do Francji, gdzie wysnuł marzenie – trafić do klasztoru Shao-lin. Akcja książki rozgrywa się za czasów tryumfu ustrojów socjalistycznych na wschodzie. Zarówno początkowo opisywana Polska jak i późniejsze Chiny to kraje rządzone przez władzę centralą, w których panuje zastraszenie. Choć książka ta nie ma na celu skrytykować taki ustrój, to jednak niesposób uniknąć tego typu wartościowania. Pierwszy kontakt przyszłego mistrza ze sztuką walki miał miejsce właśnie w Polsce, we Wrocławiu. W ramach szkolnych zajęć trenował pod okiem radzieckich specjalistów. Z czasem jego poglądy na walkę uległy zmianie i podczas intensysnych treningów na odludziu, gdzieś w głębi Francji, postanowił, niesiony młodzieńczą ambicją, udać się do Tybetu w poszukiwaniu sławetnego klasztoru Shao-lin. „Mnich wojownik” w zasadzie opisuje te początkowe lata i późniejszą wędrówkę autora. Trzeba zaznaczyć, że dotrzeć do komunistycznych Chin nie było wtedy łatwo, a dotrzeć i wrócić z nich zakrawało niemalże na cud. Jak przedstawiała się cała podróż, czy mistrzowi udało się dotrzeć na miejsce klasztoru i co tam zastał, oraz jak potoczyły się jego losy po powrocie z Chin – tego już zdradzać nie będę. Choć autorowi brak warsztatu literackiego, to historia jego życia pochłania czytelnika. Sama fabuła układa się ciekawie, niczym w dobrym filmie, z drugiej strony otrzymujemy ciekawe, miejscami nawet zabawne scenki z życia dalekoazjatyckich ludów. I te właśnie orientalne motywy nadają książce charakter prawie podróżniczy. Zdarzają się myśli, które w jakiś sposób powiązać należy z filozofią budo (ścieżka wschodnich wojowników), jednak wydaje mi się, że została ona potraktowana w sposób marginalny. I to jest na pewno największym minusem tej książki. Potraktujcie to jako biografię, może jako książkę quasi-podróżniczą ze spojrzeniem na sytuacjęw krajach komunistycznych. Nie traktujcie jej jako źródła wiedzy na temat wschodnich sztuk walki bo doznacie zawodu.

Trylogia Mistrzów Zen

W zen nie ma ezoteryki, metafizyki ani mistycyzmu, lecz są tam prawdy zasadnicze, głęboko zakorzenione w życiu i na naszych doświadczeniach. Mistrz Kaisen wybrał te nauki w duchu całkowicie współczesnym, wolnym i kreatywnym.

Umieć umierać w spokoju

Książka dedykowana jest cierpieniu, starości i śmierci. Poświęcona jest tym wszystkim, którym życie wydało się tak przelotne jak jesienny wiatr.

Perły mądrości – zbiór wierszy

Świat masażu i medycyny zen

Mistrz Kaisen pozostaje wierny specyficznej edukacji zen, surowej, ale wolnej i pozbawionej umartwień. Porzez praktykę uwagi uczy, jak osiągać stan gotowości Umysłu, który pozwala uchwycić realność każdej chwili. Tak, by współczucie i mądrość mogły się wyrażać przez myśli, słowa i właściwe działanie.

Odyseja człowieka światła

Skarby ducha / Poezje szalonego mnicha

Książka zawiera prawdy znane od tysięcy lat, prawdy uniwersalne i zawsze aktualne, niezależnie od pochodzenia człowieka , czy też wyznawanej przez niego religii. Prosty język, którym posługuje się mistrz Kaisen w swojej książce , bez niepotrzebnego mitologizowania, pozwala na szybkie uchwycenie istoty zawartej w jego słowach myśli.

Buddyzm i chrześcijaństwo: odpowiedź papieżowi Janowi Pawłowi II na tezy zawarte w książce Przekroczyć próg nadziei

Odpowiedź papieżowi Janowi Pawłowi II na tezy zawarte w książce „Przekroczyć próg nadziei”. Całość wykładów opata Kaisena wygłoszonych podczas letniego odosobnienia w 1993 r. w klasztorze Sei Sho (Kazanie Rzeki) nt. „Buddyzm i chrześcijaństwo”.

36 pytań

36 pytań to zbiór pytań ułożonych przez Mistrza Kaisena, na które odpowiadają polscy intelektualiści: Wiesław Cupała, Jacek Kuroń, Józef Tischner, Andrzej Szyszko-Bohusz oraz sam Mistrz Kaisen.

Pozostańmy w kontakcie

Zapisz się na nasz Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowych naukach, artykułach i wydarzeniach? Zapisz się do naszej listy mailingowej!